Späť

Čo robiť s nefunčnými linkami a spätnými odkazmi?

Na umiestnenie webových stránok v Googli (a už sme písali, že čím vyššie, tým lepšie) má vplyv viacero dôležitých faktorov, ktoré sú v zornom poli profesionálov zaoberajúcich sa SEO. Jedným z nich je Link Juice.

Link Juice je slangový pojem označujúci hodnotu odovzdanú z jednej web stránky na druhú. Táto hodnota sa odovzdáva prostredníctvom hypertextových odkazov a vylepšuje vám miesto v algoritme vyhľadávačov. Pýtate sa, ako? Keď má cudzia stránka v obsahu odkazy na tú vašu, vyhľadávačom to vysiela signál, že Vaša stránka je zaujímavá, kvalitná a stojí za to ju vo výsledkoch vyhľadávanie umiestniť vyššie.

Preto, ak máte svoju webovú stránku, je dôležitá nielen pravidelná kontrola funkčnosti vašich externých a interných linkov, ale aj spätných odkazov na iných weboch. Na to sa často zabúda, najmä keď vaša nová a krásna web stránka nahradí tú starú.

Vyhľadávačom, u nás na Slovensku prioritne Googlu, totiž trvá relatívne dlho, kým si všimnú, že nová stránka má inú štruktúru podstránok a že sa zmenili odkazy. Všetky vaše staré odkazy na sociálnych sieťach, rôznych portáloch, fórach, kdekoľvek na internete sa sami od seba tiež nezmenia a zostanú nefunkčné, pretože jednoducho neexistujú.

Potenciálny návštevník skončí prinajlepšom na chybovej stránke 404, ktorá je v horšom prípade stále defaultná a vyzerá asi takto:

Počet návštevníkov, ktorých takto stratíte, sa môže pohybovať v stovkách až tisícoch za víkend. Čo je naozaj katastrofa, ak sa nefunkčný odkaz zobrazuje niekoľko týždňov napríklad priamo na Googli.

Riešenie, našťastie, nie je zložité, no pri väčších stránkach môže byť časovo náročné. Tu je krátky návod, ako na to:

  1. Skontrolujeme všetky odkazy na stránke a tie nefunkčné jednoducho opravíme alebo nahradíme funkčnými. Na kontrolu môžete použiť napríklad Google Search Console, Broken link checker a iné.
  2. Nastavíme si stránku 404 tak, aby keď tam návštevník skončí, dostal informáciu, čo sa stalo, možnosť nahlásiť nefunkčný link a prekliknúť sa na domovskú stránku. Stránka 404 vôbec nemusí vyzerať obyčajne a viete si návštevníkov jednoducho presmerovať.
  3. Externé linky smerujúce na váš web, ktoré sú nefunkčné, pretože je v nich preklep, alebo neexistujú, môžete jednoducho presmerovať cez Redirect 301, alebo kontaktovať správcu stránky so žiadosťou o opravu. Vyhľadať nefunkčné spätné odkazy môžete dosiahnuť sledovaním, odkiaľ prichádzajú návštevníci na stránku 404, alebo využitím online nástrojov, ako napríklad Backlink checker.

Ak si na to netrúfate sami, obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme.

SEO tip na záver: Vďaka častému výskytu nefunkčných odkazov na stránkach, vznikol tzv. Broken linkbuilding. Funguje to tak, že si jednoducho vytipujete obsahovo príbuzné stránky, na nich vypátrate nefunkčné odkazy a navrhnete správcovi stránky, aby mŕtvy odkaz nahradil tým vašim.
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.